Vysvetlenie “C” hodnotenia LiPo batérii

Vysvetlenie “C” hodnotenia LiPo batérii

Pri kúpe batérií LiPo by ste mali vidieť počet článkov (S), kapacitu (mAh) spolu s hodnotou C (C).

Vysvetlenie “C” hodnotenia LiPo batérii

C hodnota je indikátor nepretržitého vybíjania LiPo. Je navrhnutá tak, aby umožňoval používateľom ľahko vypočítať maximálny konštantný výbojový prúd, ktorý môžete bezpečne čerpať z balenia LiPo bez poškodenia akumulátora.

Maximálny aktuálny odber prúdu = Kapacita x hodnota C

Napríklad, ak máte 3S 1000mah 20C LiPo batériu, váš bezpečný maximálny odber prúdu by bol 1000mah x 20C = 20A.

Možno sa čudujete, môžem odoberať viac prúdu ako vyššie uvedené číslo (napr. Nad 20A v príklade)? Môžete…, ale neodporúča sa, pretože je to škodlivé pre akumulátory a batéria ani nemusí byť schopná dodať požadovanú energiu.

Vnútorný odpor

Aby sme vysvetlili tento problém, musíme pochopiť, čo je vnútorný odpor (IR). Každý článko v LiPo baterke má svoj vnútorný odpor, čo obmedzuje maximálny odber prúdu batérie LiPo.

Ohmov zákon: Napätie (V) = prúd (I) x odpor (R)

Energia, ktorá sa strati kvôli odporu, sa zmení na teplo a to spôsobuje, že akumulátor sa zahrieva pri vybíjaní pri vysokom prúde. V niektorých extrémnych prípadoch by mohli dokonca “opuchnúť”.

Poškodené, alebo opuchnuté baterky treba vrátiť do obchodu, alebo bezpečne vybiť, ako na to si môžete prečítať trebárs aj tu u nás.

Pretože V = I * R, aby sa zachoval rovnaký prúd, je požadované napätie úmerné odporu. To znamená, že ak je vnútorný odpor vo vašej batérii vysoký, budete mať slabé napätie. Keď klesne napätie, váš motor stratí otáčky a lietadlo, alebo quadkoptera bude cítiť “nedostatočný odpich”.

Všimnite si, že vnútorný odpor sa môže v priebehu času meniť, dokonca na nu môže mať vplyv aj zmena teploty. Upozorňujeme, že niektoré batérie majú nízku hodnotu vnútorného odporu, pravdepodobne kvôli vysokému C-hodnoteniu, ale nie vždy je to pravda, že vysoké C-hodnotene batérie majú nevyhnutne nízku hodnotu vnútorného odporu.

Môžete dôverovať hodnoteniu C?

C hodnotenie by mohol byť užitočným nástrojom, bohužiaľ mnohí výrobcovia RC LiPo v súčasnosti nadhodnocujú hodnoty hodnôt C pre marketingové účely. Preto, aj keď je to ukazovateľ toho, ako dobra je LiPo, nie je to všetko. Snažte sa zistiť skutočnú a celkovú výkonnosť batérií a pozrite sa na testy a recenzie tretích strán vždy, keď je to možné.

A na koniec stará Slovenska múdrosť “čím viac C tým viac Adidas” 🙂