Staviame quadkopteru Awesome F200 – časť #1

Staviame quadkopteru Awesome F200 – časť #1

Toto bude viac dielny článok kde si postavíme, nastavíme a zalietame lacnejšiu, ale stale s kvalitnými súčiastkami quadkopteru.

Samotnú quadkopteru som predstavil v videu:

Súčiastky

Kamera

RunCam Swift 2

Jedna z mojich najobľúbenejších FPV kamier RunCam Swift 2, tuto by som normálne doporučil na tuto quadkopteru, lenže doma mam Runcam split, ktorá zároveň vie nahrávať HD záznam a chcel by som ju vyskúšať tak v mojom stavaní použijem ju.

RunCam Swift 2:https://goo.gl/QK17eP ( €34 – 36 )
Runcam Split: https://goo.gl/qeEwbQ ( €53.31 )

Flight Controller – Riadiaca Jednotka

Holybro Kakute F4 AIO

Hlavný mozog celej našej quadkoptery a jedna z najdôležitejších časti nášho stavania, od nej sa odvíja čo môžete ďalej pripojiť a rôzne funkcie navyše, ktoré nám uľahčia život 🙂 Rozhodol som sa pre Holybro Kakute F4 AIO, tento FC splna skoro všetko čo potrebujem, včetne zabudovaného miesta pre black box ! Už žiadne hľadanie SD karty v prírode 😀

čo presne očakávam od FC ?
– aspoň F4 verzia = dostatok CPU na vsetko
– musí podporovať BetaFlight 3.2+
– musí mat buď slot na SD kartu, alebo zabudovane miesto pre BlackBox
– viac ako 2 volne UART porty ( dôležite pre pripojenie smart audio a CRSF protokolu pre TBS Crossfire )

https://goo.gl/SVKsxS ( €34.40 )

Nožičky pod FC

Realacc M3*7

Toto asi nebude ani nutné, pretože jedna z zaujímavejších vlastnosti Holybro Kakute F4 AIO je, že ma od izolované giro, čiže nepotrebuje byt na takýchto izolačných nožičkách. Pravdepodobne ich tam nedám, ale človek nikdy nevie 🙂

https://goo.gl/dcy4L4 ( €2.57 )

Motory

Emax RS2205S 2300KV

Tu som chcel troska ušetriť, ale nie zas toľko aby som ten motor musel meniť po prvom páde. Po troske googlenia a čítania doporučení pre tuto veľkosť koptery som sa usadil na Emax RS2205S 2300KV, vybral som naschvál nižšie KV ( 2300 ) pretože tieto motory vedia byt veľmi náročne na prúd a napuchnúť baterku, nižšie KV by nám malo zaručiť troska dlhšiu dobu vo vzduchu, aj keď ten rozdiel nebude asi veľmi cítiť. Definitive uvidíme keď budeme zalietavať.

https://goo.gl/uDcJgg ( €63.65 )

ESC – Elektronický Regulátor Otáčok

Racerstar RS30A V2 30A

Tu som šiel znova lacnou cestou, potrebujeme ich 4 a aspoň 30A, Racerstar RS30A V2 30A spĺňa požiadavky a dokonca že vraj zoberú aj Dshot600 co je super.

https://goo.gl/xr5QXV ( €40.42 )

Karbonový rám

Awesome F200

Awesome F200 som vybral kvôli jeho cene a kvalitnému karbónu, spodná hlavná časť je 4mm hrubá, ale je aj troška ohybná, čo je nežiaduce. Uvidíme ako sa to bude chovať počas zalietavania. Zdá sa že ram je kompatibilný s typom kamier ktoré som vybral, takže to by nám tiež malo uľahčiť skladanie. Pekne farbene CNC kusky z hlinnika su ako bonus, a predsa vieme že čim krajšie vyzerá koptera tým lepšie lieta :D, niečo ako viac pásikov = viac addidas.

https://goo.gl/1Gp6fk ( €30.09 )

Video vysielač

TBS Unify Pro Race 5G8 HV

Tu nieje o čom, TBS Unify Pro Race 5G8 HV ani som nemusel dva krát rozmýšľať, za cca 25€ mate jeden z najlepších 5.8Ghz vysielačov na trhu momentálne. Podpora smart audia je super, umožňuje nám meniť frekvencie cez ovládač bez toho aby sme museli mackať tlačítko priamo na koptere. Dôležité je, že “HV” High Volatge verzia nám spapa 2-6s baterku, čiže nože byt priamo napájaná z hlavného rozvodu.

https://goo.gl/NUCxxK ( €25.34 )

RC Prijímač

TBS Crossfire Long Range UHF Micro Receiver V2

Toto veľmi zaleží na tom aké mate radio, FC podporuje SBUS tak väčšina prijímačov bude fungovať, ale ja idem o krok ďalej a skoro všetky moje koptery konvertujem na TBS Crossfire a CRSF protokol. Okrem toho, že ide o rýchlejší protokol ako SBUS, čo v našom prípade je úplne jedno, CRSF nám umožni obojsmernú komunikáciu medzi rádiom a FC a tým pádom prenos telemtrie a ovládanie rôznych hodnôt priamo cez radio pomocou lua skriptov. Toto je špecificke pre Tarranis a OpenTX

https://goo.gl/TAYbhP ( bolo €53.31, teraz na HK €38.04 !)

Kondenzátory

1000uF 25V Panasonic FM Low ESR Radial EEUFM1E102

Pokial sa mi podari pripojiť jeden na hlavný prívod budem rad, malo by nám to pomôcť ustáliť prúd v celom systéme, ale keď sa nezmestí nebudem si s tým robiť hlavu.

1000uF 25V Panasonic FM Low ESR Radial EEUFM1E102

FPV Antena:

Znova som moc nemusel rozmýšľať a šiel som na kvalitu TBS Triumph SMA

V ďalšej časti sa pozrieme už na zostavenú kopteru, čo som kam napájkoval a pôjdeme do Betaflight na prve nastavenie.