Prehľad o BLHeli_32 & DShot 1200 Firmware

Prehľad o BLHeli_32 & DShot 1200 Firmware

BLHeli_32 je tretia a nová generácia softvéru a firmvéru s názvom BLHeli, ktorý umožňuje nové a vzrušujúce funkcie pre ESC oproti svojomu predchodcovi BLHeli_S.

Ak nie ste oboznámení s ESC, v podstate obsahujú malý mikroprocesor, ktorý pracuje so softvérom a je postavený na špecifickom hardvérovom dizajne. Softvér a hardvér majú navzájom prepojený vzťah a úzko spolupracujú, takže je nevyhnutné, aby boli navzájom kompatibilné. Hoci jeho jedinou funkciou je spustenie ESC, budeme diskutovať o tom, ako BLHeli_32 robí oveľa viac.

História BLHeli

Ak ste v minulosti mali BLHeli ESC, museli ste mať aj oscilátor. Po uvoľnení BLHeli_S urobila spoločnosť veľký krok vpred s konkrétnym referenčným návrhom pre ESC. Museli mať niekoľko vecí vrátane ovládačov brány a špeciálnych hardvérových ovládačov PWM, ktoré v konečnom dôsledku robia ESC lepšie. To vysvetľuje, prečo veľa (hoci nie všetci) preferovalo KISS ESC, pretože sa zdalo, že beží lepšie ako BLHeli alebo Simon K ESCecka. Išlo k tomu, že KISS mal hardvér a BLHeli mal software. Ich spojením sa zlepšilo výkon, ktorý by mali mať všetky BLHeli ESC. Predpokladá sa, že to umožnilo BLHeli_S odstrániť bariéry a umožniť, aby tieto ESC fungovali porovnateľne s konkurenčnými ESC z hľadiska výkonnosti.

Výhody 32-bitového mikroprocesora na BLHeli_32

Veľká vec, ktorú robí BLHeli_32 je že špecifikoval, že bude fungovať na 32 bitových mikroprocesoroch. Hoci 32 bitov nemusí nevyhnutne znamenať, že bude lepši alebo rýchlejší, znamená to ale že bude zvládať dlhšie inštrukčné dĺžky. 32-bitové procesory, ktoré sa používajú v aplikáciách BLHeli_32 ESC, poskytujú vyšší výkon pri spracovaní inštrukcii. DShot 150, 300 a 600 (ktoré používajú kratšie a kratšie dĺžky impulzov) dovoľujú pokyny prejsť z riadiacej jednotky do ESC a nakoniec motora v kratšom čase. DShot 600 má veľmi krátke šírky pulzu a môže pracovať až na 32 kilohertz. Dshot 1200 sa pripravuje.

DShot 1200 – stojí to za to?

Teraz s BLHeli_32 ESC mozu spustiť DShot 600 až do 32 kilohertzov a dokonca aj Dshot 1200. Na papieri pracuje DShot 1200 pri dvojnásobnej rýchlosti ako DShot 600, ale je to skutočne lepšie? Existuje o tom veľa diskusie a väčšina pilotov sa domnieva, že minimalizácia latencie medzi PID cyklom a motorom je kľúčom k dobrému výkonu.

Neschopnosť bežných ESC spustiť DShot pri 32 kilohertzoch je jedným z dôvodov, prečo mnohí pretekári tvrdia, že preferujú stále Multishot. Multishot je oveľa jednoduchší protokol. Má svoje chyby, ale jedna z vecí, ktoré môže robiť, dokonca aj oproti väčšine dnešných ESC, je to, že môže bežať na plných 32 kilohertzoch, čo umožňuje častejšiu aktualizáciu s menšou latenciou. BLHeli_32 nám teraz umožňuje používať rýchlejšie protokoly s menšou odozvou. Aj keď táto funkcia nemusí byť najdôležitejšou vecou, ​​ktorú prináša BLHeli_32 do hry, veľkou výhodou funkcie DShot je možnosť odosielať príkazy do ESC. Dshot, skratka pre “digitálna strela” je digitálny protokol, čo znamená, že môžete bez problémov posielať príkazy do ESC. Pri analógových protokoloch (Oneshot / Multshot) to nie je možné a všetko, čo riadiacia jednotka koptery posiela do ESC, sa interpretuje ako signál motora. Nie je žiadny spôsob, ako rozlišovať pri prenose co je signál motora a čo nie.

Takže digitalizácia je spôsob ako napredovať, čo nám presne DShot 600 aj 1200 poskytujú v BLHeli_32.

Obmedzenie prúdu a telemetria

Rýchlejší procesora otvára dvere rôznym novým funkciám, ako je obmedzenie prúdu do ESC. To je skvelé v prípade keď dostanete špičkový prúd, narazíte na vetvu a usmažíte ESC, alebo vaša vrtuľa sa zasekne a motory sa točia, ale neznížili ste plyn (potenciálne hrozí požiar!). Vďaka zabudovaniu obmedzenia prúdu do ESC sa zistí, či je napätie alebo prúd príliš vysoko pomocou vstavaného snímača. To je niečo, čo sa dá pridať do BLHeli_32, pretože cyklus procesora ma dostatočný výkon na vykonanie tejto úlohy (procesy, ktoré sa používajú v BLHeli_S, jednoducho nie sú dostatočne rýchle).

Ďalšou funkciou je telemetria. Už máme telemetriu medzi riadiacou jednotkou, prijímačom a vysielačom, získame aj telemetriu na hlásenie použitého prúdu a otáčok na motore. To znamená, že nepotrebujete snímač na riadiacej jednotke alebo separate, ktorý by získal aktuálnu telemetriu z vášho stroja, pretože prevažná väčšina prúdu, ktorý sa spotrebováva je z motora. Ak môžete získať prúd z ESC, dostanete presnejšie aktuálne hodnoty a nepotrebujete samostatný prúdový snímač inde. Schopnosť získať telemetriu RPM počas letu je z hľadiska ladenia je veľmi vzrušujúce.

Uzavretý zdrojový kód?

Jedným z naj kontroverznejších časti BLHeli_32 je, že je to uzavretý zdrojový kód. Ak existuje niečo čo by ste chceli vytknúť tak je to spoločnosť, ktorá zobrala projekt s otvoreným zdrojovým kódom a preniesla ho na projekt s uzavretým zdrojovým kódom. Vývojári projektu BLHeli zobrali otvorený projekt GPL a premenili ho na uzavretý a úplne prepísali celý kód v úplne inom programovacom jazyku (to teda nebol žiadny malý výkon).

BLHeli dostalo vela otázok k dôvodu na túto zmenu. Reagovali vysvetľujúc, že pôvody program bol napísaný v Assembly a že existovalo len malo ľudí, ktorí prispievali a len veľmi málo z nich rozumelo tomu kódu, okrem samotných ľudí z BLHeli. Keď vydali kód pre BLHeli_S, bole veľké množstvo hardweru (open source) a mnohí čínski výrobcovia začali tiež vyvíjať hardvér, a nechali software vývojárov aby sa starali o podporu pre hardvér. Staranie sa o túto dodatočnú podporu vyčerpávalo ich zdroje a v konečnom dôsledku boli ziskové iba hardvérové spoločnosti. Zatiaľ čo nie všetci súhlasia s postojom spoločnosti BLHeli, nemožno moc nesúhlasiť s motívom pre prechod na produkt s uzavretým kódom.

Výrobcovia BLHeli_32

Prechod na produkt s uzavretým kódom znamená, že každý výrobca, ktorý chce uvoľniť BLHeli_32 ESC, bude musieť zaplatiť licenčný poplatok. Spôsob, akým to funguje je, že výrobca zaregistruje sériové číslo ESC v čase, keď vyrába výrobok, zákazník dostane ESC a keď bude ESC aktualizovať alebo dokonca downgradovať kód, BLHeli sa pripojí k Internet a vyhľadá sériové číslo a overí, či máte platne licencované ESC.

Cieľom je aby to všetko bolo transparentné z pohľadu používateľa, nevýhodou akurát bude, že musíte byť pripojení k internetu, aby ste spustili BLHeli_32 Suite, aby mohol vyhľadať ESC a overiť ho. Ak sa nachádzate mimo niekde na lúke a chcete aktualizovať alebo konfigurovať svoje ESC, nájsť internetové pripojenie nemusí byť praktické.

So všetkými týmito obmedzeniami môžeme očakávať, že na trhu budú mať tretie strany ESC, ktoré budú sľubovať podporu 32-bitov a DShot1200 bez použitia BLHeli, ako napríklad ESC Racerstar Racer33. To je zaujímavý krok pre Racerstar, pretože majú tiež pravé BLHeli_32 ESC na trhu, TATTO 35A. Bude zaujímavé sledovať, ako budu výrobcovia postupovať ďalej.