Prehľad funkcií v Betaflight V3.2

Prehľad funkcií v Betaflight V3.2

Pre veľa fanúšikov quadcopter nemôže prísť dátum vydania Betaflight v3.2 (predpokladane vydanie je október 2017) dostatočne rýchlo. Veľa pilotov si už nainštalovalo beta verziu (RC1 a RC2) a experimentovalo s niektorými novými funkciami, výsledky zatiaľ neboli vždy stabilne. Zatiaľ nemôžeme potvrdiť všetky funkcie, ktoré budú zahrnuté do Betaflight 3.2, sme schopní poskytnúť základný pohľad na to, čo môžeme očakávať.

Od 1. augusta 2017 je dostupná Betaflight verzia RC2 (kandidát na vydanie!). To tiež znamená, že už nemusíte behať so sťahovaním vývojovej verzie konfigurátora Betaflight. K tomu sa ešte vrátime neskor, zatiaľ sa pozrime ale čo ponúka Betaflight 3.2.

Takže, aké nové funkcie očakávame v Betaflight 3.2?

Dynamické filtrovanie (Dynamic Notch Filtering)

Dynamické filtrovanie poskytuje prispôsobené filtrovania, aby sa znížili oscilácie vášho gyroskopu. Tým sa dosiahne lepšie tlmenie bez ohrozenia reakcie PIDov regulátora. Cieľom tejto funkcie je eliminovať potrebu manuálneho ladenia. V súčasnej testovacej fáze boli hlásené, že niektoré quadcoptery nereagujú dobre na túto funkciu. Sme ale optimistickí, že tieto chyby bude odstránené do dátumu vydania. Napriek týmto hláseniam, táto funkcia je úžasná a je to jeden z hlavných dôvodov prečo väčšina ľudí skáče na Betaflight 3.2 ešte pred úplným uvoľnením.

Odporúčame zapnúť túto funkciu na stránke Konfigurácia, ale skontrolovať či nebudete mať horúce motory v prípade, že tato funkcia nebude spolupracovať. Ak sa nebojíte ísť ešte ďalej, nastavenie filtra “Gyro Notch Filter 1 a 2” a “D term notch: (v PID Tuning> Filter Settings) na hodnotu 0 (vypnuté) tato funkcia môže skutočne žiariť. Uistite sa, že testujete či sú horúce motory medzi každou zmenou nastavenia a ak sa niečo pokazí, obnovte predvolené hodnoty.

Podpora F7

Plná podpora F7, ktorá umožňuje mať funkcie, ktoré boli predtým k dispozícii iba na doskách F3 spolu s vyššou rýchlosťou čipu F4. Je ľahké pochopiť, prečo F7 rýchlo rastie v popularite. F7 má rýchlejší procesor, ponúka viac UART s vstavanou hardvérovou inverziou je platformou pre budúci vývoj, ktorá umožňuje vývojárom ďalej optimalizovať algoritmy riadenia letov.

RunCam Split

Funkcia pre RunCam Split je teraz dostupná na karte periférnych zariadení. To znamená, že by ste mali byť schopní ovládať váš RunCam Split prostredníctvom TX prepínačov. Táto možnosť vám umožní zapnúť, alebo vypnúť režim wifi a zapnúť a prepnúť medzi režimom videa a fotografickým režimom. Na tomto nie je nič oficiálne, takže budeme čakať a uvidíme.

Zobrazenie na obrazovke (OSD)

Funkcia OSD sa výrazne zlepšila. Dokáže zobraziť viac informácii, ako je teplota ESC, skutočné otáčky motora vďaka blížiaci sa prvkom v BLHeli_32. Môžete tiež povoliť informačnú obrazovku, aby ste zobrazili niektoré skvelé štatistiky vrátane čísla blackboxu, ktoré je zaznamenané v DVR (pri použití SD karty). To vám umožní ľahko zistiť, aký let hľadáte po dlhom dni lietania.

Prispôsobiteľné nastavenia

“Pípave” upozornenia môžu byť konečne prispôsobene! Môžete ich úplne vypnúť, alebo prispôsobiť, napríklad ak chcete aby vaša quadkoptera nepípala pri pripojení cez USB, ale chcete, aby vás upozornila ak je vybitá batéria, jednoducho to zmeníte v nastaveniach.

Anti-Gravitačný Mod

Máte možnosť zapnúť alebo vypnúť režim anti-gravitácie. Režim proti anti-gravitácie pomáha pri ovládaní a poskytuje “posilnenie”, ak je to potrebné, napríklad pri situácii s 0 G (napríklad, Vyrazenie plynu na plno a hneď na to zníženie úplne na nulu). Aj keď máme podozrenie, že väčšina z vás ponechaná tuto možnosť na predvolenom zapnutí, je pekné mať možnosť to Zapnúť/Vypnúť. Môžete to nájsť na stránke Konfigurácia v časti “Ďalšie funkcie”

Protokol ProShot1000

Nový ProShot1000 (experimentálny) protokol umožňuje vyššiu rýchlosť aktualizácie, používa filtračný kondenzátor na signálnej linke na zníženie šumu a využíva CPU menej ako Dshot. Hoci ProShot1000 má niekoľko pozitívnych funkcií, na druhej strane má limitovanú maximálna rýchlosť. Rýchlosť sa dá zmeniť až po odstránení filtračného kondenzátora. ProShot1000 ešte stále nie je veľmi rozšírený, ale som si istý, že o tom ňom budeme počuť viac v najbližších mesiacoch.

Ukladací priestor blackbox

Ukladací priestor blackbox bol upravený tak, aby bol kompaktnejší a umožňoval vám nahrávať vo vyšších rýchlostiach alebo dlhších denníkoch do pamäti flash. To je užitočné, pretože blackbox je skvelý spôsob, ako diagnostikovať riadiacu jednotku, motory, napájanie alebo problémy rádiového vysielača / prijímača. Je to tiež užitočné pri ladení PID a iných nastaveniach.


S týmito vzrušujúcimi novými funkciami je ľahké pochopiť, prečo Betaflight 3.2 vytvára veľa rozruchu. Na základe toho, čo sme doteraz videli a počuli, sme ohromení a tešíme sa na finálnu verziu 3.2.

Ak chcete skočiť do Betaflight 3.2 práve teraz, môžete to spraviť priamo v konfigurátore Betaflight. Najprv sa uistite, že ste v Configuratore 3.2.0, prejdite na kartu Firmware Flasher a potom povoľte “Show unstable releases”. Potom čo to urobíte, vyberte svoju dosku a mali by ste vidieť “3.2.0-RC2”! ( Aj keď radšej by ste mali počkať na finálnu verziu pokiaľ sa nechcete potýkať s náhodnými problémami )

Vela šťastia a co najmenej pádov 🙂
Preklad z http://www.controllercraft.com/articles/betaflight-3-2-overview/