Ako likvidovať staré alebo poškodené LIPO batérie.

Ako likvidovať staré alebo poškodené LIPO batérie.

Či už začiatočníci, alebo profíci, určite sa vám stalo, že ste poškodili vašu LiPo batériu pri havárii koptery. A ako ju bezpečne zlikvidovať si povieme tu.

Ja som sa vybral testovať jedného pekného dňa svojho Armattan Chameleon s pridanou HD kamerou a 3S baterkou von na pole.

Všetko prebiehalo celkom v poriadku, až na to, že 3S bola celkom málo na tu pridanú váhu, a ja som sa vybúral rovno do zeme.

Baterka to odniesla najviac:

Ja som pomerne paranoidný čo sa LiPo bateriek týka a už by som ju do vnútra nebral a nedával na nabíjačku, lebo oheň z LiPo baterky nieje žiadna sranda.

Ako teda likvidovať staré, alebo poškodené LiPo batérie ?

Za prvé je ich potreba bezpečne vybiť na 0 Voltov, čo sa niekedy ľahšie povie ako urobí. Pokiaľ je baterka výraznejšie poškodená absolútne nedoporučuje sa dávať ju na nabíjačku, alebo brat do vnútra,môže prísť k vznieteniu !
Najlepšia možnosť je rezistívne vybíjanie o ktorom si povieme tu. Samozrejme môžeme odstrihnúť a odblankovať kontakty a hodiť celú baterku do slanej vody. Túto možnosť by som, ale nedoručoval pretože kvôli oxidácii sa baterka nemusí vybiť komplet a trvá to veľmi dlho ( aj týždeň … )

Rezistívne vybíjanie

Ako už samotný názov hovori ide o vybíjanie pomocou rezistora / odporu. V našom prípade to bude 12V auto žiarovka, ktorú keď nemáte doma, tak určite na pumpe nájdete. Na vybitie 3S batérii vám stačí  jedna, na 4S a vyššie, dam link dolu pod článok ako spraviť pre tie baterky podobnú vybíjačku.

Co budete potrebovať:

  • Vasu poskodenu baterku
  • 12V auto žiarovku
  • Nehorľavú škatuľu, ideálne plechovú
  • XT60 konektor ( alebo opačný tomu čo máte na baterke)
  • Kus káblov
  • Cín a letovačku

V podstate si chcete spraviť toto:

Vcelku jednoduchá vec 🙂 Kopec nabíjačiek ma aj režim vybíjania, problem ale nastáva že väčšina ma odpojenie pri hodnote 3V a mi to chceme vymlátiť na 0 Voltov, čiže keby sa to potom aj prepichlo nedôjde k žiadnej reakcii.

Ja som doma našiel starý bezpečnostný box, ktorý je cely plechový a umiestnil som poškodenú LiPo baterku do neho a pripojil na žiarovku.

Baterku som nehaľ vonku na mieste kde aj keby došlo k požiaru nič na okolo by sa nepoškodilo, je veľmi dôležite aby ste nezatvárali / zamykali takéto baterky do plechového boxu aby nedošlo k ešte väčšiemu výbuchu kvôli nahromadenému tlaku, nechajte otvory na unikanie dymu atď…

Potom už stačí počkať kým svetielko neprestane svietiť, to moje vydávalo dost veľa tepla tak som ho vystrčil z škatule von.

Po hodinke a pol svetielko chciplo co indikovalo vybitie batérie.

Pre istotu som to ešte skontroloval merákom či naozaj sú všetky celly na baterke mŕtve.

Následne som odstrihol hlavný konektor, však xt60 sa zíde vždy :), odblankoval celkom veľký kus z červeného a čierneho kábla, a splietol ich dokopy. Takto “ošetrená” LiPo baterka je bezpečne vybitá a ideálne ju môžete zaviezť do zberu na baterky, co máju väčšina modelárskych obchodov, ale aj na iných miestach… rozhodne šanca, že vám vyhorí barak je už veľmi mala .

Sľúbený link na gizmo, ktoré si poradí s 4S baterkami a vyššie.

4S + Gizmo